Warsztaty onkologiczne pod tytułem: Nowoczesne metody walki z rakiem piersi, w tym rekonstrukcje węzłów chłonnych - 13.06.2023 r.

W dniu 13 czerwca 2023 roku zostały  przeprowadzone warsztaty w zakresie metod walki z nowotworem piersi oraz rekonstrukcją węzłów chłonnych. Warsztaty  przeprowadzono w Spółdzielczym Domu Kultury Zakrzewo w Elblągu od godziny 16,30, aby osoby pracujące mogły wziąć udział w inicjatywie.  W wydarzeniu  wzięło udział  67 osób. Informacja o wydarzeniu była  przesyłana w formie zaproszeń do grup organizacji społecznych zainteresowanych w/w tematyką oraz informacja była rozwieszona na tablicach informacyjnych w klatkach Spółdzielni Mieszkaniowej Zakrzewo.

Rak piersi to nowotwór złośliwy u kobiet, który najczęściej wywodzi się z tkanki nabłonkowej gruczołu piersiowego. Zazwyczaj przez długi czas nie daje żadnych objawów, a w momencie wykrycia bardzo często występują już przerzuty komórek nowotworowych do innych narządów. Dlatego też najważniejszym czynnikiem warunkującym wyleczenie jest odpowiednio wczesne postawienie diagnozy, które jest możliwe dzięki profilaktyce i regularnym badaniom , w tym samokontroli prowadzonej przez kobietę. Dr n. med. Iwona Ryniewicz -Zander  przedstawiła nowoczesne sposoby leczenia onkologicznego a chirurg onkologiczny Dr n. med. Daniel Maliszewski omówił najnowsze metody rekonstrukcji piersi i chirurgicznego leczenia obrzęku limfatycznego (rekonstrukcja węzłów chłonnych). Dostęp do profesjonalnych informacji o możliwości rekonstrukcji piersi oraz węzłów chłonnych jest ograniczony. Stowarzyszenie Elbląskich Amazonek, do których z potrzebą znalezienia pomocy dla ich bliskich, mających z wielu względów utrudniony dostęp do takich porad, stworzyło partnerstwo lokalne mające na celu wsparcie kobiet zmagających się z chorobą nowotworową piersi, obrzękami limfatycznymi oraz innymi powikłaniami po leczeniu antynowotworowym.

Projekt zrealizowany przy udziale i wsparciu ESWIP Elbląg.

pl_PLPolski
Przejdź do treści