Wielospecjalistyczne Warsztaty Psychoonkologiczne dla seniorek Amazonek - ''Nie tylko leki leczą"

Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek zorganizowało w dniach 4 -9 lipca 2022 r. dla 10 kobiet (seniorek) po przebytej chorobie raka piersi Wielospecjalistyczne Warsztaty Psychoonkologiczne “Nie tylko leki leczą”. Warsztaty zostały zrealizowane w Mazurskim Centrum Psychoonkologii i Rehabilitacji w Dębowej Górze. 

Celem, który przyświecał organizatorom tego projektu jest przypomnienie, uświadomienie i przekonanie dziesięciu uczestniczek warsztatów zgodnie z tytułem , że “nie tylko leki leczą” Ogromny wpływ na nasze zdrowie mają myśli, przekonania i postawy. Choroba nowotworowa to nie wyrok. Jesteśmy częścią przyrody, nauczmy się ją rozumieć i czerpać dobrą energię z jej zasobów. Pomogły w tym wykłady i ćwiczenia prowadzone przez specjalistów z psychoonkologii, rehabilitacji fizycznej, dietetyki i kosmetologii. 

Psychoonkolożka wyjaśniła i poprowadziła ćwiczenia z mindfulness, czyli celowe, świadome skierowanie swojej uwagi na doznania płynące z ciała w chwilach stresu. 

Ogromny wpływ na zdrowie ma właściwa zbilansowana dieta. Fitoterapia czyli oddziaływanie ziół na bioodnowę, właściwości uspakajające, pobudzające lub stymulujące. Dietetyczka wyjaśniła na licznych przykładach działanie poszczególnych i w synergii działających ziół.

Kosmetolożka wyjaśniła jak medycyna chińska tłumaczy cykl odżywczy poszczególnych narządów naszego ciała poprzez elementy ziemi, metalu, wody i drzewa.  

Nieodzowną stroną naszego amazońskiego życia jest ciągłe dbanie nie tylko o stronę psychiczną, ale również o sprawność fizyczną ograniczoną inwazją chirurgiczną, działaniem chemio i radioterapią. Fizykoterapeuta przeprowadził indywidualny instruktaż ćwiczeń dla każdej z dziesięciu amazonek, np. automasaż. Wykonywałyśmy również ćwiczenia ogólno usprawniające. 

Przeprowadzone przez w/w specjalistów zajęcia nauczyły nas jak poprawić relacje ze sobą samym i otoczeniem. Jak czerpać radość z życia. Jak być wsparciem dla drugiego człowieka. 

pl_PLPolski
Przejdź do treści