Prelekcja z nauką samobadania piersi w Szkole Podstawowej nr 18

W dniach: 31.03.2023 r. i 03.04.2023 r.  Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek w Elblągu zorganizowało wspólnie z Dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu spotkanie z dziewczętami i ich mamami. Na spotkaniach Elbląskie Amazonki przeprowadziły pogadankę na temat profilaktyki i samobadania piersi. Na zakupionych fantomach piersi  uczyły samobadania piersi. Pokazały jak prawidłowo badać piersi. Fantomy posiadają guzki, które mogą obrazować zmiany w piersiach.

 Nauczycielka Marzena Maślińska zorganizowała dwa spotkania. Pierwsze spotkanie było z mamami uczennic. Celem spotkania było wzbudzenie świadomości  i samokontroli własnego zdrowia i bliskich, propagowanie zdrowego stylu życia i przypomnienie o profilaktyce i badaniach. Drugie spotkanie odbyło się z uczennicami klasy VIII. Amazonki przeprowadziły prelekcję i naukę samobadania piersi ( raz w miesiącu, najlepiej po okresie kiedy piersi są mniej drażliwe). Na fantomach uczennice uczyły się jak robić to prawidłowo, jak można wyczuć nieprawidłowość lub guz. Dostały też ulotki , które będą im pomocne przy samobadaniu piersi.

Przekazana wiedza i doświadczenie powinna wpłynąć na świadomość jak ważne są badania profilaktyczne. Wczesne wykresie choroby daje dużą szansę wyleczenia. Materiały otrzymane przez uczestników wskażą możliwości radzenia sobie w sytuacjach wykrycia zmian oraz zmienią temat tabu w temat do podejmowania działań społecznych. Dziewczęta dowiedziały się, że już w tak młodym wieku należy dbać o własne ciało i je kontrolować. Dziewczęta i ich mamy poczują więź do odpowiedzialności za życie swoje i innych a także samopomoc i pomoc w otoczeniu osób zagrożonych chorobą.

Projekt na inicjatywę środowiska lokalnego na rzecz rozwoju Ekonomii Społecznej w Elblągu – Stowarzyszenie ESWIP w Elblągu.

en_USEnglish
Skip to content